Nejvyšší česká futsalová soutěž živě a kvalitně

Ke sportu v České Lípě jsme měli vždy blízko, nejlepší příkladem je sportovní portál CL Sport. Letos v létě přišla výzva, po které jsme dlouhá léta toužili. Když jsme se sešli s vedením klubu FC Démoni, kteří už mají za sebou několik sezón ve VARTA Futsal Lize, zněl požadavek jasně“ „Chceme všechno!“

Převzali jsme celé PR klubu, ale tím hlavním jsou přímé přenosy z domácích utkáních. Samozřejmě se naše přímé přenosy stále vyvíjejí a v tuto chvíli máme za sebou už polovinu letošní sezóny. Konečně jsme v posledním přenose předvedli, co jsme chtěli, neznamená to, že bychom byly bez chyby, ale poprvé jsme si mohli říct: „Tak nějak to má vypadat.“

Úvodní obrázek s informacemi o zápase

A co na takový přenos je potřeba? Technika alespoň za 100 000 a tři lidi. Kameraman, komentátor a režisér. Kameraman je pro zápas důležitý dvojnásob, protože záznam z kamery se vždy po zápase odesílá na svaz jako oficiální záznam. Komentátora nakonec máme přímo z řad Démonům a tím je Matyáš Bláha, jeho zkušenosti a znalosti jsou zcela zásadní pro kvalitu komentáře. Na závěr režisér. Stará se o grafiku v přenosu, góly apod. Aktuálně ještě ladíme opakované záběry, protože když padne gól, není nic lepšího než ho tam ukázat ještě jednou a zpomaleně. Není to hudba daleké budoucnosti, v prvních pár zápasech jsme tuto možnost využili. Režisér přenosu se stará nejen o aktuální tabulky, ale pouští i přestávkový program jako představení hráčů anebo sestřih zápasu z minulého kola.

View this post on Instagram

Live stream!

A post shared by Foto | Video | Audio (@czechnorthmedia) on

Technika pro přímé přenosy

Jakou techniku používáme? Naší hlavní kameru Canon XA10, na stativu s kvalitní hlavou pro lepší pohyb kamery. Dále streamovací zařízení od AverMedia pro předzpracování obrazu a následně už jen kvalitní notebook a náhlavní soupravu pro komentátora. Zvuk, ale nesnímáme jen z komentátora, ale pro podklad máme i směrový mikrofon na hlavní kameře, který snímá zvuky z hřiště a zlepšuje tak autenticitu přenosu.

Záznam posledního přímého přenosu

Kam dál? Cíl je jednoduchý, vyladit přenos co nejvíce, zařadit opakované záběry a zapracovat na přestávkovém programu. Trochu větším snem je přenos alespoň ze 2 kamer, což by bylo výrazně komplikovanější z hlediska režie a byl potřeba druhý kameraman, ale pro play-off tuto možnost stále necháváme otevřenou. Druhým cílem je samozřejmě tuto službu nabídnout i dalším, především dalším sportům.

You may also like...